• Thu. Apr 22nd, 2021

Latest Nepali News

Nepal's No.1 News Portal

अफगानिस्तानले एक किशोरी केटीले तालिवानसँग लडिरहेको कथाबाट शक्ति प्राप्त गर्यो।

Bylatest.nepali2020

Aug 2, 2020
  • Save
  • Save
युद्धग्रस्त मुलुकमा नायकको लागि भोकाएको छ, किशोरी युवतीको कथा जसले आफ्नो आमाबाबुको हत्याको बदला लिन तालिवान अतिवादीहरूलाई गोली हान्यो।

जुलाईको मध्यमा, १५ वर्षीया कमर गुलको बारेमा समाचारहरू देखा पर्‍यो, जसले भन्छिन् कि उनले आफ्ना बुबाको एके-४७ हतियारसहित दुई लडाकुहरूलाई गोली हान्छन्। लगभग तत्कालै, कथाले अफगानिस्तानमा केहि विद्युतीकरण गर्‍यो, जुन देश दशकौं युद्धले जितेको थियो।

"जब मैले उनको बहादुरीको बारेमा सुनेँ, तब म उनीप्रति गर्व महसुस गरें कि हामी उनी जस्ता शक्तिशाली महिलाहरू छौं," अफगानको राजधानी काबुलका 30 वर्षीय फरहाद ओमरले भने। "अफगानिस्तानलाई उनी जस्ता नायकहरू चाहिन्छ।"
२५ वर्षीय अहमद तुर्कमेनाले भने कि कमारले अफगान महिलाहरुलाई "शक्ति" र विश्वास दिएका थिए।

"हिजो यो मलालाई थियो, आज यो कमर गुल हो," तुर्कमेनालीले दोस्रो ए-्ग्ले-को बेला बेलायती बिरूद्ध लडाईका लागि देशभरि याद आउने मैवाण्डकी महिला लोक नायक मलालाइसँग तुलना गर्दै राजनीतिशास्त्रकी विद्यार्थीले भने। १८८० मा अफगान युद्ध।
  • Save


मालाइको प्रेत जगाउने एकलौता पनि तुर्कमेनिस थिएनन्। “मलालाई कम्मर गुलमा देखा पर्छिन्,” काबुलकी २७ वर्षीया ईमा सुल्तानीले भनिन्। “गुलको कार्यले सम्पूर्ण विश्वलाई यो कुरा सम्झाउँदछ कि अफगान महिलाहरू अझै पनि हिंसाको बिरूद्ध प्रतिरोध गर्न हिम्मत छ।” तर द्वन्द्वमा सत्य आउन गाह्रो हुन सक्छ, खास गरी घोर जस्ता दुर्गम प्रान्तहरूमा, जसलाई तालिवानले प्रतिस्पर्धा गरेको छ र जहाँ घटना घटेको भनिएको छ, र न्यूजले उनको खाता स्वतन्त्र रूपमा प्रमाणित गर्न सकेन।

“घोरको जटिल र अस्थिर सुरक्षा अवस्था छ, तालिबान, विभिन्न आपराधिक समूह र सरकार समर्थक मिलिशियाले शक्ति र नियन्त्रणको लागि सबैलाई खोजिरहेका छन्,” लन्डनको थिंक ट्याङ्क ओभरसीज डेवलपमेन्ट इन्स्टीच्युटका अनुसन्धानकर्ता एशले ज्याक्सनले भने। कमर एनबीसी न्यूजले फोन गरी दुईजना तालिबानी लडाकुलाई उनको घरमा तोडेपछि उनको परिवारले सुतिरहेकी छिन र उनको आमाबाबुलाई गोली हानी मार्यो।

“मलाई मेरो बुबाको बन्दुक उठाउन बाध्य पारिएको थियो,” उनले भनिन्। “मलाई गर्व लाग्छ कि मैले मेरा बुबा र आमालाई मार्ने तालिबानलाई मार्यो।” काबुलका एक अधिकारी र तिवराह जिल्ला प्रहरी प्रमुखले कमरको कथालाई समर्थन गरे तर उनीहरूले भनेका घटनाको कुनै प्रमाण दिएन। पुलिस प्रमुख हबीबुरहमान मलिकजादेले भने कि जब त्यो इलाका ओगट्न खोजिएको हो, कमरले बस्ने गिरीभ गाउँको सरकारी समर्थक गाउँमा तालिबान प्रवेश गरे पछि त्यो भिडन्त भएको थियो।

यसैबीच, द न्यु योर्क टाइम्सले यो टु .्गो लगाएको छ कि त्यो टुहुरो पारिवारिक विवाद हो र आक्रमणकारी कमरले मारेको एक उसको पति हो। घटनाको यस संस्करणलाई प्रहरी प्रमुखले विवादास्पद बनाएका छन जसले किशोरीले विवाह नगरेको बताएको थियो, साथ ही एक जना व्यक्तिले फोन उठायो जसले क्मरले पहिले उत्तर दिएका थिए र आफुलाई उसको सौतेनी भाइको रुपमा प्रस्तुत गरेका थिए।

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copy link
Powered by Social Snap